Email This Print ThisBoard of Directors
board_of_directors
Board of Directors

Wong Fong Fui
Chairman & Group Chief Executive Officer
  • Member, Nominating Committee
Bachelor of Engineering (Chemical Engineering),
University of New South Wales ("UNSW") Honorary PhD (Business),
UNSW Board of Trustees, National University of Singapore ("NUS")
Entrepreneurship Committee, NUS

Date of appointment: 15 April 1996
Date of last re-election: 28 July 2016



Wong Yu Loon
Executive Director & Deputy Group Chief Executive Officer
Bachelor of Law, University of New South Wales ("UNSW")
Bachelor of Commerce (Accounting), UNSW
Chartered Financial Analyst

Date of appointment: 2 April 2013
Date of last re-election: 28 July 2016



Loh Kai Keong
Executive Director & Group Chief Financial Officer
Bachelor of Accounting, University of Singapore;
Chartered Accountant of Singapore;
Associate, Chartered Institute of Secretaries

Date of appointment: 1 February 2005
Date of last re-election: 25 July 2014



Goh Boon Seong
Independent Non-Executive Director
  • Chairman, Audit & Risk Committee
  • Member, Nominating Committee
  • Member, Remuneration Committee
Bachelor of Business Administration, University of Singapore

Date of appointment: 11 January 2012
Date of last re-election: 30 July 2015



Chong Ngien Cheong
Independent Non-Executive Director
  • Chairman, Nominating Committee
  • Member, Audit & Risk Committee
  • Member, Remuneration Committee
Bachelor of Commerce, Nanyang University

Date of appointment: 23 May 1996
Date of last re-election: 30 July 2015



Godfrey Ernest Scotchbrook
Independent Non-Executive Director
  • Chairman, Remuneration Committee
  • Member, Audit & Risk Committee
Fellow, Hong Kong Management Association
Fellow, British Chartered Institute of Public Relations

Date of appointment: 21 September 2000
Date of last re-election: 28 July 2016